EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

ВТОРНИК ПО ДУХОВДЕН Е ТЕЖОК ДЕН – денес ова ставете го во џеб или паричникот за да имате среќа и бериќет преку целата година!

Денеска е Вторник по Духовден, ден кога има многу обичаи и кој сам по себе е важен и тежок ден.

И денеска се плетат венци од трева и цвеќе, а за добра среќа, љубов и напредок многумина венчињата ги ставаат во торба, во џеб или ташна.

Духовден е христијански празник посветен на слегувањето на Светиот Дух врз апостолите и формирањето на Црквата.

На овој ден се исполнило Христовото ветување за доаѓањето на Светиот Дух (Духот на Вистината, Утешителот, Силата одозгора, ветувањето на Таткото) што Христос им го даде заповедувајќи им на апостолите да не се одалечуваат од Ерусалим додека тоа не се случи.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Ѕвездите се на ваша страна, дневен хороскоп (03.08.2021)

Angela

Најголеми невистини кои МАЖИТЕ ги мислат за жените

Angela

Крај на нивната ера во Британија: Хари и Меган ги вратија клучевите од куќата Фрогмор

Angela