EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Свет

ВУХАН: Откриени нови случаи, најавено масовно тестирање

Властите во кинескиот град Вухан, каде што се појави коронавирусот кон крајот на 2019 година, денеска објавија тестирање на сите жители по појавата на неколку случаи на ковид-19.

Три нови случаи на ковид-19 беа потврдени вчера во Вухан, град со 11 милиони жители.

Вкупно седум беа позитивни за коронавирус, но четири немале симптоми. Ова се работници кои дошле во Вухан од други провинции.

– Градот брзо започнува со PCR тестирање на сите негови жители – рече градскиот службеник на денешната прес -конференција.

Последните случаи на коронавирус во Вухан беа пријавени во мај.

Делта сојот на коронавирус се појави минатиот месец во источна Кина.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Вода на празен стомак? Еве што се случува

Angela

Го намалува крвниот притисок и помага при импотенција

Angela

„Десетката“ на Меси ќе добие нов сопственик и тоа играч кого навивачите не го сакаат!?

Angela