EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Ги буди сите сетила: Неодоливо топло чоколадо

Со неколку „магични“ трикови, топлото чоколадо ќе биде волшебно и неодоливо, а ќе го сакаат сите.

Најдобриот начин да се згреете во овие студени денови е да испиете топол напиток – како на пример топло чоколадо.

Ова се некои од советите за најдоброто топло чоколадо кое што може сами да си го направите дома.

Без оглед кој вид млеко, чоколадо и вкус го сакате, сепак побарајте ги оние кои што нудат врвен квалитет. Квалитетното чоколадо навистина прави разлика во напитокот.

Обидете се со шлаг…

– Помешајте една лажичка прашок за шлаг;
– 2 лажички шеќер во прав;
 половина лажичка арома по избор, на пример ванила.

Сè добро измешајте, па додадете го во претходно подготвеното топло чоколадо.

Млекото исто така е многу важно. Колку е поголема содржината на мастите во млекото, толку топлото чоколадо ќе биде покремасто.

Потоа, мора да внимавате и на температурата. Полека, рамномерно загревајте го млекото, често мешајте и немојте да брзате со постапката.

Уживајте!

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Исчезнала во 1975 година, сега се појавила и нема објаснување

Angela

ОД ОПЕРАЦИОНА САЛА ВО СТУДИО – откако сите и го видоа новото лице на старлетата ја споредуваат со Аватар, додека „балоните“ ќе и пукнеа од деколтето

Angela

Дневен хороскоп – овој знак е полн со енергија, а еден знак особено го очекува ново љубовно познанство на работното место

Angela