EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Голема трагедија: Почина поранешната репрезентативка и ракометарка на Кометал ЃП, Јулија Николиќ

Ракометна Македонија е во шок и тага откако утринава пристигна информација дека од засега непознати причини почина поранешната македонска репрезентативка Јулија Николиќ (порано Потјанко).

Јулија Николиќ во 2003 година пристигна во Кометал Ѓорче Петров и шест години настапуваше за тимот кој доминираше во македонскиот жеснки ракомет. Потоа играше и за Ушкудр, Арвор и Звезда Звенигород, за во 2013 година повторно да се врати во Македонија и последните две сезони во кариерата да ги помине во редовите на ЖРК Вардар.

Николиќ доби македонско државјанство и до последните денови од кариерата играше и за репрезентацијата на Македонија, а последен нејзин настап за националниот тим беше на ЕП во 2012 година.

Ќе биде запаметена како голем играч, уште поголем човек…

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Ексклузивно: Навивачите сами ја снимија првата навивачка химна за ракометната репрезентација за ЕП

Angela

Хороскопски знаци кои храната ја претвараат во уметност

Angela

Целосно вакцинирано 35 проценти од населението, 38 отсто со една доза

Angela