EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана Медицина

Го чуваат срцето, видот, мозокот, а се борат и против ТУМОРОТ: Еве кои придобивки ги имаат МАСЛИНКИТЕ!

Во грчката митологија, моќните маслинки се сметале за храна на боговите, а нивните лековити својства се познати уште од античките времиња.

Маслинките содржат антиоксиданси, полифеноли, флавоноиди кои се борат против воспалението и слободните радикали, и се препорачува да ги консумирате секојдневно.

Тие се богати со железо, витамини А и Е, калциум, натриум, влакна.

Ако јадете неколку овошја за време на појадокот, може да очекувате многу здравствени придобивки.

  1. Подобрување на концентрацијата
  2. Енергија
  3. Забавување на стареењето
  4. Елиминирање на запушувања во телото
  5. Превенција на срцеви заболувања
  6. Намалување на алергиите
  7. Превенција на тумор
  8. Го чуваат видот
  9. Намалување на болката
  10. Спречуваат расипување на забите

Маслинките, исто така, можат да бидат одлични за луѓето кои сакаат да изгубат неколку килограми, затоа додајте неколку маслинки покрај свежата салата и зеленчук.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Пекинг во состојба на готовност поради нови случаи на Ковид-19

Angela

Аргентинскиот песто сос е совршен додаток на јадењата

Angela

Русите се колнат во овој чај во зима: Има тајна состојка

Angela