EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Грешка што ја прават паровите кога сакаат да го подобрат својот сексуален живот

Суштината на задоволството лежи во тоа колку партнерите уживаат во моментот, интимноста, допирите, воздишките. Кога парот се обидува да го оживее својот сексуален живот, првото нешто што го прават е да се обидуваат да водат љубов почесто отколку што обично прават. Сепак, многумина не сфаќаат дека тоа навистина не е решение за нивниот проблем.

Колку често водите љубов зависи од многу фактори.
Секој пар има различни потреби, на некои им е сосема добро да имаат секс еднаш неделно, додека има и такви кои не копнеат иако тоа е многу подолг период. Џеси Зимерман, експерт за секс и брачни односи, смета дека многу парови страдаат токму од тоа – количината на секс што ја имаат во врската. Многу парови гледаат на сексот само како на пенетративен однос.
Затоа, кога се обидуваат да го подобрат својот сексуален живот, се фокусираат на самата фреквенција на таа врска. Тие навистина не сфаќаат дека тоа не е поентата на водење љубов. Она што го забораваат е дека примарната цел на целиот чин е всушност да се поврзе со партнерот, не само физички, туку и психички. Така, ако се фокусирате на постигнување одредена цел, само дополнително ќе го подигнете притисокот, што може штетно да се одрази на вашето либидо – објаснува таа.

Целта на сексуалниот однос не е само да се практикува што почесто.
Поентата е и двајцата да уживаат, да достигнат до сега неистражени височини, да се чувствуваат поврзани еден со друг, да бидат пар.
„Кога ќе одлучите да ја поминете вечерта заедно, тоа време нека биде само ваше, подигнете ја вашата интимност на повисоко ниво, без притисок дека самата врска мора да се одржи“, препорачува Цимерман.

Интимните моменти нека се случуваат спонтано, без никакви очекувања, без планирање на сексуална врска.

Дозволете блискоста да ве води на тој начин, допрете го партнерот што поминува, пратете му порака во текот на денот што ќе го возбуди, подгответе храна што содржи афродизијаци, а потоа по вечерата, раскомотете се и легнете на каучот покрај него во некои предизвикувачки ослободување. Ќе сфатите дека тоа се моментите кои можат да ве одведат на патека на неочекувано уживање, пишува Mindbodygreen.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Најпознатите светски брендови за облека ќе го забранат крзното

Angela

Силен земјотрес на Алјаска, издадено предупредување за цунами

Angela

Овенот исполнет во љубовта, Стрелецот се чувствува осамено

Angela