EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Две лажички свеж ѓумбир го намалуваат холестеролот

Луѓето чии стапала и раце се постојано ладни обично се сметаат за проблеми со циркулацијата.

Постојат неколку причини за овој проблем: може да се наследи, а може да настане како резултат на недостаток на физичка активност. Покрај терапијата што може да ви ја препише лекарот, може да помогнат и билките кои долго време се користат за поттикнување на циркулацијата во рацете и нозете.

Рузмарин

Во народната медицина рузмаринот најчесто се користи како напиток, но чајот од ова растение може да се користи и за подготовка на облоги. Лажица листови рузмарин сварете две минути во 1,5 dl вода, па процедете ја. Потопете ленена ткаенина во чај, завиткајте ја околу стапалата, покријте ја со сува топла крпа и држете ја околу дваесет минути. Овој третман е најефикасен пред спиење.

Ѓумбир

Состојките од ѓумбир ги прошируваат артериите и на тој начин ја подобруваат циркулацијата. Затоа се користи за намалување на нивото на холестерол и триглицериди во крвта, за опуштање на мускулите и како добар лек за ревматски проблеми. Истурете две лажички свеж или една лажичка сув ѓумбир во шолја врела вода, измешајте и оставете малку да се излади. Пијте топол пијалок два пати на ден.

Лук

Освен што го намалува високиот крвен притисок, лукот ги шири крвните садови и го загрева телото. Исчистете ги и изгмечете 350 гр лук, па истурете во стаклена тегла и прелијте со три децилитри алкохол. Добро затворете и чувајте го на ладно и темно место, но не во фрижидер.

По десет дена поминете го талогот, а потоа процедете се низ четири слоја газа. Во следните три дена овој пијалок треба да мирува на истото место и под исти услови. Пијте три до пет капки три пати на ден.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Како да го подобрите железото

Angela

За што се добри капините и зошто треба да ги јадете во текот на целата година?

Angela

Што треба да знаете пред да почнете да пиете сок од алое вера?

Angela