EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Шоу биз

Девојката на Бензема премина во ислам пред да оди во Саудиска Арабија

Карим Бензема (35), новиот член на саудискиот фудбалски клуб Ал Итихад, е среќен што ќе живее во Саудиска Арабија. „Јас сум муслиман, Саудиска Арабија е муслиманска земја и затоа сакам да живеам таму. Убаво е да се биде во муслиманска земја каде веќе чувствувам дека луѓето ме сакаат“, изјави фудбалерот по пристигнувањето.

Со него се пресели и неговата девојка Џордан Озуна, Американка која поради фудбалерот го прифати исламот. „Прејдов во ислам. Тоа беше овде во џамија во Мадрид, мала и интимна церемонија. Плачев како мало девојче“, изјави таа за шпанскиот магазин Yo Dona.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jordan (@jiordyn)

„Истражував за оваа религија и мислам дека е прекрасна. Бев трогната од сè што прочитав за неа. За време на рамазан го читав Куранот и ме расплака. Ја читав и ‘Светиот пат кон исламот’, за христијанин што преминува во ислам, како мене. Навистина скапоцена книга“, додаде таа.

За љубовта на Карим и Џордан се дозна минатата година, откако на почетокот на јули беа видени заедно на јахта. Двојката се запознала во Лион, а како што тврди Џордан, таа тогаш не ни знаела дека Карим е еден од најдобрите светски фудбалери.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jordan (@jiordyn)

„Кога го запознав Карим, не ни знаев кој е. Јас сум Американка, не знам многу за фудбалот“, откри таа во една прилика.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jordan (@jiordyn)

Инаку, 32-годишната Џордан е успешна манекенка која се занимава со манекенство од мали нозе, а извесен период работела и како келнерка во „Hooters“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jordan (@jiordyn)

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Која храна не треба да ја замрзнувате?

Angela

ДЕНЕСКА Е ЃУРЃОВДЕН: Празник врзан за здравје и женачка – еве што треба да направите

Angela

ОБЛАЧНО СО КРАТКОТРАЕН ДОЖД Температура до 18 степени

Angela