EXCLUSIVE MK
Македонија НАСЛОВНА

Денеска е Св. свештеномаченик Атиноген и неговите 10 ученици

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 16 јули.

Свети Атиноген беше епископ на ерменскиот град Пидахтон и живееше во еден манастир близу градот заедно со 10 свои ученици.

Во 311 година во Севастискиот округ беше испратен еден жесток мачител на христијаните, на име Филомарх, кој откако погуби многу христијани ги затвори и епископот Атиноген и неговите 10 ученици.

Овие не се исплашија од заканите на Филомарх, па беа погубени.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ГО ИЗНЕВЕРИЛА СО КРИМИНАЛЕЦ КОЈ ГО БАРА ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА – Дарко Филиповиќ преку песна од Македонија со провокација до неверната сопруга (ВИДЕО)

Angela

Како да се зголеми квалитетот на спермата?

Angela

Откриени тајните сметки на Гвардиола со кои затајувал данок

Angela