EXCLUSIVE MK
Економија НАСЛОВНА

Денеска РКЕ ќе одреди нови цени на горивата

По која цена ќе се вози оваа недела, денеска ќе каже Регулаторната комисија за енергетика.

Не се знае дали ќе има ново поскапување на горивата, но цената на нафтата на светските берзи е во нагорна линија,

Минатиот понеделник РКЕ донесе одлука за зголемување на цената на дериватите, при што за половина денар поскапеа бензините, додека цената на дизелот се зголеми за еден денар за литар.

РКЕ ја одредува максималната цена по која може да се продаваат горивата и тоа според движењето на цените на нафтата на светските берзи и на доларот во однос на денарот.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Денеска облачно и со дожд – утре и задутре не очекува сонце, а потоа повторно ново разочарување

Angela

УТРЕ Е ЛЕТЕН СВЕТИ НИКОЛА – помолете се на големиот светец, а оваа грешка не смеете да ја направите!

Angela

Поскапување и поевтинување за половина денар на горивата

Angela