EXCLUSIVE MK
Македонија

Денеска се празнува „Огнена Марија“

Православните верници денес го слават празникот на светата голема великомаченичка Марина, во народот позната како огнена Марија, која се почитува како борец за христијанската вера и заштитник на жените.

Именден денеска слават Марија, Марина, Марика…

Огнената Марија, светата маченичка Марина, е родна Антилија. Таа се крстила на 12-годишна возраст и заради својата верба во Исус Христос, страдаше во времето на царот Диоклецијан.

Според народното верување, Света Марина гори и казнува со оган, а како Свети Илија, која казнува со гром, таа им припаѓа на „огнените“ светци. Вообичаено е да не работите никаква работа на овој празник, кога „небото и земјата се палат“ заради големата топлина.

Во народното предание има многу примери на несреќи што се случија на овој ден, кога пливачи се удавија во реките и езерата.

Затоа се верува дека капењето треба да се избегнува и на Огнената Марија исто како и на Свети Илија.

Според христијанското предание, светата маченичка Марина била пресечена со меч на 16 години, во времето на царот Диоклецијан. Во некои православни цркви, таа се слави како Маргарита од Антиохија, која страдаше заради нејзината верба во Христа.

Нејзините мошти биле во Цариград до доаѓањето на крстоносците, а денес нејзината рака е во манастирот Ватопеди на Света Гора. Во манастирот Свети Марина во Албанија, на планината Лонга над Охридското Езеро, почиваат нејзините чудесни и свети мошти, кои ги посетуваат и православни и муслимани.

 

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Целосно вакцинирано 35 проценти од населението, 38 отсто со една доза

Angela

Г.г Стефан: Покајанието, преобразбата и прошката ни се пот­ребни како никогаш досега

Angela

Во прекин сообраќајот на патот Велес-Градско поради сообраќајка

Angela