EXCLUSIVE MK
Македонија НАСЛОВНА

ДЕНЕС Е ЛАЗАРОВА САБОТА: Наберете го ова за во домот, но никако не правете една работа!

Денес е Лазарова Сабота, еден од поголемите христијански празници од пролетниот циклус. Лазарова сабота е променлив празник и секогаш се паѓа еден ден пред Цветници, кои се точно една недела пред најголемиот празник Велигден.

На овој ден се споменува чудесното воскресение на четиридневно упокоениот извршено од Исус Христос. Овој настан бил на шест дена пред предавството и убиството на Христос на Голгота.

На Лазарева сабота обичај е да се носат гранчиња од врба што симболично претставува свечено Христово влегување во Ерусалим, каде што го пречекале следбениците. На овој ден обично се оди на река и се вели: „Колку далеку го фрлив овој камен, толку подалеку да биде змијата од мене“.

На овој ден се бере цвеќе, но не се внесува дома, туку важно е да се остави во дворот. Со цвеќето се кити домот, а со водата каде стоело се замиваат домашните. Во Македонија групи девојчиња облечени како невести одат и пеат лазаревски песни, како обичај за големиот празник.

Во Македонија групи девојчиња облечени како невести одат и пеат лазаревски песни, како обичај за големиот празник.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ЦЕЦА НА РАБОТ НА НЕРВЕН СЛОМ – пејачката со скршени два заба морала да се појави во емисија, „несреќата“ да биде поголема и се случило на овој ден!

Angela

Порано вакво нешто беше незамисливо: Анастасија Ражнатовиќ целосно се опушти во бременоста (ФОТО)

Angela

Пожари и во Малешевијата, огнот беснее помеѓу Пехчево и Делчево (фото)

Angela