EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Денес е тежок празник – овие работи никако не смеете да ги правите

Денес се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната како света Петка.

Ова е еден од празниците што нашиот народ најмногу ги прославува, а познат е и како Петковден. Се празнува во секој крај. Секаде има свои обичаи, но сите носат вино, лепче и пченица во црква.

Светата Православна Црква празнува три личности со исто име Петка (македонски) односно Параскева (грчки),поради што во народот се мешаат или пак се мисли дека се работи за иста личност.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Пет мисли кои на мажите им поминуваат низ глава кога ќе видат гола жена

Angela

СКРОЗ ГОЛ – жените непрекинато ќе гледаат во „машкоста“ на победникот на Евровизија кој не се срами да ја покаже, а тоа што го имаше во устата е фрапантно

Angela

Познат точниот датум за локалните избори

Angela