EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија

Денес сончево и топло

Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност.

Попладне и кон крајот на денот во западните и северните делови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец кој вдолж Повардарието попладне ќе засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 20 до 28 степени.

До среда времето ќе биде сончево и топло, во попладневните часови со локално зголемување на облачноста и услови за изолирана појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Утре во западните делови ќе дува повремено засилен југозападен ветер. Од четврток ќе преовладува променливо облачно време со повремен локален дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен северен ветер и дневните температури ќе бидат во опаѓање, велат од УХМР.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

НЕ СЕ РАЗОЧАРУВАЈТЕ – во мај ни доаѓа уште еден неработен ден, а потоа и споен викенд! Убаво испланирајте си ги топлите денови кои доаѓаат

Angela

Нагло будење на вегетацијата и цветање кај овошките, најавуваат агрометеоролозите

Angela

ДЕНЕС ЌЕ ВИ СЕ ИСПОЛНАТ ТРИ ЖЕЛБИ – небото се отвора на полноќ, се прославува третото наоѓање на главата на Св. Јован Крстител

Angela