EXCLUSIVE MK
Кошарка НАСЛОВНА СПОРТ

Дончиќ го импресионираше Попович: Замислете да постои Југославија…

Сан Антонио спарс беше поразен од Далас маверикс со 99-104, иако на почетокот имаше предност од 20 поени. Меѓутоа, Лука Дончиќ беше неверојатен и постигна 25 поени на мечот, од кои дури 10 во последната четвртина.

Легендарниот тренер Грег Попович по натпреварот разговараше со Дончиќ и му честиташе на неверојатниот настап.

„Замислете да постоеше Југославија и овие момци да беа во ист тим. Тоа ќе беше возбудливо – Словенци, Хрвати, Срби и Босанци. Дончиќ ме потсети на тоа, секој нов кошаркар кој ќе се појави од Балканот е одличен. Во НБА сите ги паметиме настапите на Дивац, Кукоч и Петровиќ. Сепак, друго ми е на памет. Како може да станеш толку добар во мала земја? Знам дека не играл на терени како во Њујорк, Чикаго или Лос Анџелес, каде што конкуренцијата е голема“, вели Попович.

Видеото погледнете го ОВДЕ

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Убавата славна актерка ИЗБРКАНА од луксузен ресторан, ова е причината – погледнете како е облечена (ФОТО)

Angela

Сончево и топло време со температура до 35 степени

Angela

Најздравото овошје на светот според реномирани научници

Angela