EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА НАСЛОВНА Хумор

Еве зошто треба да се смеете секој ден

Светскиот ден на смеата е основан во 1998 година од страна на индискиот лекар Мадан Катари и се слави за да ги поттикне луѓето да се смеат бидејќи смеењето е здрава, важна и добра.

Научно е докажано дека смеата е најдобриот лек против многу болести, пред се против стресот, кој е во пораст во современиот начин на живот.

Лекарите и научниците велат дека треба да се смееме секој ден.

Смеењето ја подобрува работата на имунолошкиот систем, смеењето ја подобрува работата на срцето и крвотокот, ги намалува хормоните на стрес, ја стимулира циркулацијата и снабдувањето со кислород, смеата ја намалува појавата на згрутчување на крвта, затнати артерии, го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од срцев удар .

Смеејќи се и слабеејќи се бориме со депресија, анксиозност и несоница. Смеењето го ублажува стравот и анксиозноста и помага да се смири гневот.

Придонесува и за промени во душевната состојба, што поволно влијае на лекувањето на болестите.

Интересно е и тоа што жените почесто им се смеат на мажите отколку мажите на жените. Докажано е дека луѓето порано се смееле во просек по 18 минути дневно, а денес тоа е намалено на само шест минути.

Смеата понекогаш се доживува како заразна, а самата смеа на една личност може да предизвика смеа кај другите како позитивен фидбек.

Поради гласното смеење, се активираат повеќе од 300 мускули на лицето, стомакот, дијафрагмата, грбот, нозете и рацете, зениците на очите се шират, а врвовите на прстите стануваат влажни. Дишењето станува длабоко и побрзо, достигнувајќи брзина до 100 километри на час, а пулсот се зголемува, понекогаш и со 120 отчукувања во минута. Експертите тврдат дека неколкуминутното смеење е исто како и 15 минути вежбање на стационарен велосипед.

Смеата произведува повеќе ендорфини, хормони кои тие ги нарекуваат хормон на среќата.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Овенот исполнет во љубовта, Стрелецот се чувствува осамено

Angela

Кејт Мидлтон ги восхити сите со стилот на крунисувањето на Чарлс: Раскошен фустан и посебен накит со симболика (ФОТО)

Angela

Овие лица не смеат да јадат лубеница: Може да е погубна за здравјето, еве и зошто

Angela