EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Еве зошто треба редовно да консумирате дуњи

Сезонските плодови се полни со витамини и минерали и изобилуваат со состојки чија улога е да нѝ го зајакнат имунитетот.

Добриот избор на намирници влијае на подобриот квалитет на сон, нивото на телесна активност, концентрацијата и помага во спречување на уморот на природен начин, а една од таквите намирници е – дуњата.

Дуњата припаѓа на истото семејство билки како и јаболката и крушите. Ретко се консумира во свежа состојба, но од неа може да се направи вкусен сок, компот, џем, ликер или слатко.
Еве неколку причини зошто треба да консумирате дуња:

Помага во губење на килограмитеДуњата содржи малку калории и голем број влакна и витамин Ц. Поради тоа, таа е одличен избор за сите оние кои сакаат да ја регулираат својата телесна тежина.

Добра е за варењето
Дуњата може да помогне во лекување на чир на желудник, дијареја и проблеми со варењето. Компотот од дуња благотворно делува на стомакот и ја регулира дигестијата.

Влијае на здравјето на срцето
Дуњата содржи пектин кој го намалува нивото на лошиот холестерол во крвта и го регулира здравјето на крвните садови. Калиумот кој го содржи го намалува крвниот притисок, а на здравјето на срцето влијае и витаминот Ц.

Спречува анемија
Високата содржина на железо во дуњата спречува анемија и поволно влијае на крвната слика.
Одлична за зајакнување на имунитетот
Витаминот Ц со кој изобилува дуњата му овозможува добра заштита на организмот од инфекции и го зајакнува имунолошкиот систем, а тоа е особено важно во време на сезона на настинки и грип.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Младата Месечина во Лав носи голема среќа за три знаци

Angela

Луксузен украс на раката на Лепа Брена: Ова парче чини над 33.000 евра (ФОТО)

Angela

ЈСП: Студентите од државните факултети во Скопје имаат право на бесплатен билет

Angela