EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Убавина

Еве поради што немате тен каков што посакувате

Дерматолозите предупредуваат дека со слатките особено треба да бидат претпазливи лицата кои се склони на акни и егземи, а ситуацијата може дополнително да се влоши доколку имате проблем и со алергии.

Доколку сакате да јадете слатки, а имате проблем со кожата, би било добро внесот на шеќер да го сведете на разумна мерка.

Кога конзумираме слатки нашиот организам го активира инсулинот кој е задолжен за регулација на нивото на шеќер во крвта, но тоа може да предизвика црвенило на кожата, особено на лицето и да поттикне воспалителни процеси. Дерматолозите предупредуваат дека особено би требало да бидат внимателни лицата кои се склони на акни и егземи, а ситуацијата може дополнително да се влоши доколку имате проблем со алергии.

Претераната конзумација на слатки на кои многумина се „слаби“ неретко доведува и до создавање на брчки. Па, одлучете сами. Убава кожа или уживање во неодоливиот „порок“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Сигурно не сте го знаеле овој трик за мелено месо: Користете мраз за да биде сочно!

Angela

Мед – прв другар во обидот да дојдете до витка линија

Angela

Крцкаво и вкусно: рецепт за пирошки со шунка

Angela