EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Медицина НАСЛОВНА

Еве поради што немате тен каков што посакувате

Дерматолозите предупредуваат дека со слатките особено треба да бидат претпазливи лицата кои се склони на акни и егземи, а ситуацијата може дополнително да се влоши доколку имате проблем и со алергии.

Доколку сакате да јадете слатки, а имате проблем со кожата, би било добро внесот на шеќер да го сведете на разумна мерка.

Кога конзумираме слатки нашиот организам го активира инсулинот кој е задолжен за регулација на нивото на шеќер во крвта, но тоа може да предизвика црвенило на кожата, особено на лицето и да поттикне воспалителни процеси. Дерматолозите предупредуваат дека особено би требало да бидат внимателни лицата кои се склони на акни и егземи, а ситуацијата може дополнително да се влоши доколку имате проблем со алергии.

Претераната конзумација на слатки на кои многумина се „слаби“ неретко доведува и до создавање на брчки. Па, одлучете сами. Убава кожа или уживање во неодоливиот „порок“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Кабинетот на претседателот ги откажа сите настани за денеска

Angela

Храна што не треба да ја греете откако еднаш е зготвена

Angela

Утре е Света Петка- штити од разни несреќи, но и од многу болести

Angela