EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Шоу биз

ЕВРОВИЗИЈА НЕ МОЖЕ ДА ПОМИНЕ БЕЗ СКАНДАЛ – победничката песна е плагијат? Кога ќе го слушнете овој звук ќе се уверите во сличноста (ВИДЕО)

Дали е на пат голем евровизиски скандал !?

Имено, некои обожаватели и гледачи на Евровизија тврдат дека победничката песна е плагијат!

Да потсетиме, синоќа во Ливерпул победи претставникот на Шведска Лорин со песната „Tattoo“. Имено, шведската претставничка Лорин со песната „Tattoo“ освои вкупно 583 поени и ги потврди предвидувањата на евровизиските обложувалници.

На второ место се најде Финска со 526 поени и најмногу гласови од публиката, вклучувајќи 376 поени од публиката, а Израел на третото место. Многумина веќе изразија незадоволство од победникот, а следеа и многу теории на заговор и обвинувања дека песната „Tattoo“ е плагијат.

На пример, Шпанците го обвинуваат овогодинешниот победник за плагијат. Тврдат дека песната премногу потсетува на други песни. Велат дека некои делови од песната потсетуваат на песната „The Winner Takes It All“ на групата АББА, додека рефренот потсетува на евровизиската победничка песна „Euphoria“ од 2012 година.

Друга работа на која многу луѓе реагираа е инструменталниот вовед на песната. Тие велат дека тоа е многу слично на воведот на песната на Понт Аерис „Flying Free“ од 1999 година.

Но, тоа не е се. Во текот на денешниот ден социјалните мрежи се вжештија бидејќи е забележана огромна сличност во музиката помеѓу победничката песна и онаа што ја отпеа украинската пејачка во 2005 година.

Корисниците на социјалната мрежа Твитер велат дека песната „Tattoo“ е украдена. Имаше дури и снимка на оваа песна во оригиналната верзија, изведена од пејачката Мика Њутн.

Секако, песната мора да биде нова како и музиката и текстот. Не смее да трае повеќе од три минути, мора да се пее во живо. Покрај тоа, на сцената не смее да има повеќе од шест луѓе. На Евровизија исто така нема место за политика, са само дел од строгите правила на ова музичко шоу.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ТАЖНА ГЛЕТКА ПРЕД ДОМОТ НА ТИНА ТАРНЕР: Обожавателите оставаат цвеќиња, свеќи и емотивни пораки – преплавена беше и нејзината ѕвезда на патеката на славните

Angela

УТРЕ НИ ДОАЃА ПОЛНАТА РОЗОВА МЕСЕЧИНА – секој знак го очекува изненадување, особено еден знак ќе се заљуби токму на овој магичен датум

Angela

ФОТО: Поглед од милион долари: Сопругата на Слоба Радановиќ покажа мал детаљ кој го одзема здивот

Angela