EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ НАСЛОВНА Свет

Еден загинат и девет повредени во земјотресот на Крит

Силен земјотрес со магнитуда од 6 степени според Рихтерова скала утринава го погоди грчкиот остров Крит.

Едно лице го загуби животот, а деветмина се повредени. Безживотното тело го извлекле спасувачките екипи од урнатините на мала црква во која се вршеле градежни работи во селото Аркалохори.

Медиумите јавуваат и дека има затрупани луѓе во куќите во кои има оштетувања од урнатини и лизгање на земјиштето.

Земјотресот предизвика материјална штета на стари објекти, цркви, но и на патишта во неколку општини на Крит што се наоѓаат блиску до епицентарот, јужно од градот Ираклио, додека пак беа евакуирани училиштата и побарано од родителите да ги земат децата.

Сведоците велат дека потресот бил исклучително силен и дека долго траел, и имале чувство дека нема да престане. Локалното население панично истрчало на улиците.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Ако вложевте 1.000 долари во Биткоин пред 10 години, еве колку пари ќе имавте сега

Angela

Српската старлета Станија гола во када се пофали со скапоцен прстен: Кажав ДА! (ФОТО)

Angela

50 ДЕНА ПО ВЕЛИГДЕН Е ДУХОВДЕН – во недела е голем празник, различно од Задушница, овие работи никако не смеете да ги направите!

Angela