EXCLUSIVE MK
ВЕСТИ Македонија НАСЛОВНА

Железничкиот сообраќај делумно прекинат поради штрајк

Поради неисплатен втор дел од платата за февруари, како и неисплатен надоместок за ноќна работа на кондуктерите, вработените во „Железница транспорт“ објавија бојкот додека не им се исполнат барањата.

Воедно, преку своите претставници, тие побараа зголемување на платите, преку зголемување на вредноста на бодовите за пресметка.

Притоа, се бара зголемување на вредноста на бодот за 30%, како и вработување на 40 машиновозачи.

Поради бојкотот, не тргна возот од Скопје за Битола во 14:30 часот.

Photo by Johannes Plenio on Unsplash

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дали доколку сонувате змија, тоа е лош знак? Сите објаснувања за појавувањето на змииво соништа на едно место!

Angela

ФОТО: Анастасија и Немања го напуштија Белград, фудбалерот не ја испушта од прегратка, а еве каде ги полнат батериите

Angela

Неуромедика поддржувач на македонскиот фудбал во Порто: Одиме на СП (фото + видео)

Angela