EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости

Занимливи и помалку познати факти кои ќе ве замислат

Ако сте сопственик на домашно милениче се разбира дека знаете многу за неговите карактеристики, особини и потреби. Меѓутоа, вистинските љубители на животните сепак мораат да го шират знаењето, па затоа ви откриваме неколку интересни, а често непознати факти за животинчињата.

Опуштете се и тргнете во авантурата наречена „Дали знаевте дека…“

– Жирафите немаат гласни жици.

– Окото на нојот е поголемо од неговиот мозок.

– Крвта на јастогот е безбојна, а во допир со кислород станува сина.

– Мачките имаат 32 мускули на ушите.

– Мечката има 42 заби.

– Афричкиот сив папагал може да развие вокабулар од преку 200 зборови.

– Млекото од камилите не може да се претвори во млечни производи.

– Кравата е можно да се води покрај скалила, но не и по нив.

– Жабите не пијат вода, тие ја впиваат преку кожата. Исто така, додека нешто голтаат, не може да ги држат очите отворени.

– Кога ќе се родат, далматинците се секогаш бели.

– Срцето на птицата колибра чука повеќе од 1.000 пати во минута.

– Крокодилите не можат да го помрднат својот јазик.

– Нилските коњи во Африка убиле повеќе луѓе отколку било кое друго животно.

– Слонот ги користи ушите за да ја регулира сопствената температура на телото.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Angela

Дали имате самодоверба? Еве што навистина мислат мажите кога ќе се соблечете пред нив

Angela

ЧУДО ОД ДЕТЕ Бебе од 10 месеци изговара зборови што многу возрасни не можат

Angela