EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Зошто недостатокот на Б12 е штетен за вашето здравје?

Канада-Кога станува збор за нутритивни недостатоци, можеби мислите на витамин Д или железо, но исто така е важно да се забележи важноста на витаминот Б12 во нашето целокупно здравје.

Витаминот Б12 е суштински витамин кој му е потребен на вашето тело за правилно функционирање. Тој игра главна улога во производството на црвени крвни зрнца, функционирањето на нервите и мозокот и му помага на нашите тела да произведуваат енергија.

Некој со благ дефицит на Б12 може да нема симптоми или да не ги забележи, но за други со потешки случај тоа може да доведе до сериозни проблеми.

Симптоми на недостаток на витамин Б12

Во екстремни случаи, недостаток на витамин Б12 може да доведе до анемија, што значи дека вашето тело не произведува доволно црвени крвни зрнца за да носи кислород до ткивата на вашето тело. Ова може да доведе до чувство на слабост и замор.

Недостатокот на Б12 може да влијае и на нервниот систем, бидејќи е потребен за одржување на миелинот, заштитната обвивка околу нервните клетки.

„Доколку облогата се истроши, може да почувствувате пецкање и вкочанетост во екстремитетите, заедно со проблеми со меморијата и нарушувања на расположението“, рече Џо Шварц, директор на Канцеларијата за наука и општество на Универзитетот Мекгил, во интервју за Yahoo Canada.

Иако овие симптоми можат да бидат алармантни, Шварц ги предупреди луѓето да бидат внимателни да не претпоставуваат дека чувството на замор или промените во расположението или меморијата укажуваат на недостаток на витамин Б12.

„Нема ништо лошо во тоа некој да зема витамин Б12, но тоа може да го доведе на погрешен пат и да спречи дијагноза на нешто што навистина треба да се третира“, објасни Шварц. „Ова е еден од големите проблеми со Б12 е тоа што има толку многу симптоми кои можат да бидат произведени од недостаток на Б12, што е паралелно со симптомите што можат да бидат произведени од мноштво други состојби“.

Што предизвикува недостаток на Б12?

Дури и ако имате доволно витамин Б12 во вашата исхрана, постојат и други фактори кои можат да доведат до недостаток. Шварц вели дека витаминот треба правилно да се апсорбира преку желудникот, што се прави со помош на посебен протеин наречен внатрешен фактор. Без тој протеин, некој може да развие недостаток.

„Луѓето кои имаат ниска киселост во желудникот бидејќи земаат антациди, исто така може да развијат недостаток“, рече Шварц. Киселоста на желудникот е важна за одвојување на Б12 од другите компоненти во храната, така што може да влијае на внатрешниот фактор за да може да се апсорбира во крвотокот.

Според Шварц, витаминот Б12 се смета за „комплексна работа“ и вели дека најдобриот начин да откриете дали имате недостаток е преку тест на крвта.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Како да ослабите 4 кг за 7 дена

Angela

Лукот има магична моќ: Погледнете осум огромни придовки од него

Angela

ВИДЕО: Еве како дома да направите шеќерна волна

Angela