EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Зошто не треба да се фрла кората од портокал?

Кората од портокалот кој го јадеме секогаш ја фрламе како непотребен отпад, но и таа знае да биде корисна. Веројатно сте пробале слатко од кора од портокал, да, тоа е еден начин за нејзино искористување, меѓутоа во случајов мислиме на поинаква нејзина намена.

Белење на заби
Кората од портокал содржи природно соединение – лимонска киселина, која често е дел од пастите за заби. Самата кора може да ни помогне да ги направиме забите побели.

Природно средство за чистење
Правењето природно домашно средство за чистење на кора од портокал е лесен начин за намалување на отпадот, а притоа заштедувате и пари. Доволно е само да измешате алкохолен оцет и да додадете кора од портокал.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дневен хороскоп за четврток (28.10.2021)

Angela

Цеца го покажа базенот во својот дом: Фолк дивата во едноделен црвен костим за капење покажа зошто се’ уште ни оддалеку „не е за фрлање“! (ФОТО)

Angela

ТЕЈЛОР СВИФТ СЕ ЗАКАШЛА ПРЕД 60 ИЛЈАДИ ЛУЃЕ, А ТИЕ СЕ ЗАЛЕДИЈА ОД ЗБОРОВИТЕ ПОТОА: Боже мој дали виде некој од вас што се случи? (ВИДЕО)

Angela