EXCLUSIVE MK
ЗАБАВА Занимливости НАСЛОВНА

Зошто треба веднаш да престанете да користите пластична фолија?

Пластичната фолија стана популарна во 1950-тите за различни намени во кујната. Фолијата е евтина и практична, а обвивката е проѕирна и податлива, па е одлична за складирање на храната и одржување на свежината на храната бидејќи спречува воздух да навлезе.

Претходно се сметаше дека пластичната фолија е хигиенски добро решение кое може да спречи навлегување на бактерии, но денес се повеќе се дебатира за заканата за животната средина од пластичната фолија.

Beyond Plastics проценува дека повеќе од 90% од пластиката во историјата не била рециклирана. Како резултат на тоа, стакленички гасови и токсични хемикалии постојано се ослободуваат, загадувајќи го воздухот и нашите океани.

Пластичните микрочестички се во водата за пиење, морските плодови, медот, солта, а пластичната фолија исто така придонесува за загадување на животната средина. Содржи или ПВЦ (поливинилиден хлорид) или полиетилен со мала густина, од кои ниту еден не е безопасен.

Фолијата првично имаше зелена нијанса

Пластичната фолија е тешко да се рециклира, а хемикалиите можат да влезат во вашата храна ако фолијата се користи во микробранова печка. Пластичната фолија навистина може да биде корисна во домаќинството, но нејзините негативни страни не можат да се игнорираат.

Денешниот комерцијален пластичен филм е создаден од научници пред 75 години, а петнаесет години претходно, неговата главна состојка се користела во форма на спреј за заштита на авионите и воената опрема од солена вода. Според House Digest, пластичната фолија првично имала зелена нијанса и непријатен мирис.

ПВЦ во пластичната фолија содржи токсични елементи, вклучувајќи олово и кадмиум, како и пластификатор познат како ДЕХА. Постои поврзаност со хормонални нарушувања и можно е да биде канцерогено. Некои производители го замениле ПВЦ со повеќе бенигни PVDC (полиетилен со мала густина). Сепак, можеби сте забележале дека обвивката не е толку леплива и е помалку ефикасна против расипување на храната отколку порано. Сепак, некои други производители продолжуваат да користат ПВЦ.

Рециклирањето на фолијата може да биде доста проблематично. Хемиските компоненти се отпорни на отстранување за време на процесот на рециклирање, а пластичниот филм може да ги оштети линиите за сортирање на растенијата, според House Digest.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Молитвата на Анастасија Ражнатовиќ ќе ги расплаче и најјаките: „Боже, дај ми сила да го прифатам она што не можам да го променам“ (фото)

Angela

Во Скопје вчера напишани 243 казни за сообраќајни прекршоци

Angela

ПОБЕДНИЧКАТА НА „ГРАНД“ СЕДНА ВО ПОДАРЕНИОТ АВТОМОБИЛ – од тоа што и го порача Саша Поповиќ кога ќе се врати со него во Струмица се смееја сите (ФОТО)

Angela