EXCLUSIVE MK
Исхрана

Зошто треба да ставите салфетки во фрижидерот? Трик кој ќе ве воодушеви и ќе ви ги заштеди парите

Во секоја кујна можете да најдете хартиени салфетки и хартија кои се многу корисни и за бришење и кога станува збор за пржење, каде што можат ефикасно да го апсорбираат вишокот масло. Сепак, поискусните домаќинки знаат и за друг трик.

Доколку сакате да ја продолжите свежината на зеленчукот, во тоа ќе ви помогне хартијата. Се што треба да направите е да ја обложите фиоката која е наменета за чување овошје и зеленчук со кујнска хартија или салфетки. Потоа ставете ги свежите состојки во него.

А ако зеленчукот го чувате во пластични кеси за складирање, доволно е внатре да ја вметнете. Зошто?

Имено, храната како овошјето и зеленчукот со текот на времето испушта вода која нема каде да оди во затворено пакување и фиоки. Затоа хартијата се користи за собирање на вишокот на влага и забавување на процесот на гниење. Единственото нешто што треба да го имате на ум е дека треба редовно да се менува.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Извор на здравје: Мафини со тиква и рузмарин

Angela

Студија: Најдобрата исхрана за долг живот вклучува чоколадо и го исклучува црвеното месо

Angela

Две лажички свеж ѓумбир го намалуваат холестеролот

Angela