EXCLUSIVE MK
Исхрана НАСЛОВНА

Здрава храна која прави да се чувствуваме уморно

Ако не можете да го поминете целиот ден будни и без да одморите, можно е храната што ја јадете да игра улога во тоа. Одредена храна што ја консумирате може да ве подигне и разбуди, додека некои намирници ќе придонесат за замор.

Не се работи само за брза храна и конзумирање во изобилие. Некои видови храна што ја сметаме за здрава, исто така предизвикува замор.

Ако се чувствувате уморно овие денови и чувствувате дека воопшто не можете да спиете, размислете да ограничите одредена храна во текот на денот.

Леб
Јаглехидратите предизвикуваат брз скок на нивото на гликоза во крвта, поради што може да добиете ненадеен наплив на енергија.

Но, кога нивото на гликоза повторно ќе се намали, најверојатно ќе доживеете пад на енергија што ќе го поттикне заморот.

Белиот леб особено често доведува до замор, додека лебот од цели зрна е помалку веројатно да биде причина за замор.

Цреши
Ова овошје е природно богато со мелатонин кој ги контролира циклусите на спиење и будење.

Дополнителна доза на мелатонин може да испрати сигнал до телото дека е време за спиење, затоа консумирајте цреши како десерт или јадете ги после вечера, пишува The Healthy.

Темно чоколадо
Иако темното чоколадо содржи кофеин, тој содржи и серотонин, невротрансмитер кој може да ви помогне да се опуштите.

Интересно е што млечното чоколадо не содржи серотонин и всушност може да направи да се чувствувате будни.

Банани
Калиумот и магнезиумот во бананите се одговорни за чувството на замор. Тие ви помагаат да ги опуштите мускулите и ве испраќаат во земјата на соништата.

Наместо тоа, посегнете по портокал бидејќи мирисот на цитрусно овошје може да помогне да се зголеми енергијата.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Мерцедес во движење се запали кај Ѓавато

Angela

УТРЕ НИ ДОАЃА ПОЛНАТА РОЗОВА МЕСЕЧИНА – секој знак го очекува изненадување, особено еден знак ќе се заљуби токму на овој магичен датум

Angela

Аргументи за и против: Готвен или свеж спанаќ?

Angela