EXCLUSIVE MK
Исхрана

Идеја за ручек: Телешко со сос од суви сливи

Ова е рецепт за најмекото телешко месо со сос од суви сливи и вино.

Потребни состојки:

-600 г телешко месо од бут

-малку сланина

-30 г путер

-2 лажици масло

-100 г суви сливи

-2 моркови

-80 кромид

-100 мл бело вино

-една китка магдонос

-2 лажици сув зачин од билки

Начин на подготовка:

Телешкото месо исечете го на потенки парчиња и посипете го со зачин, па испржете го во загреана тава на мешавина од путер и масло.

Додадете ја сланината исечена на коцки и уште малку попржете. Додадете го исечениот кромид, ренданите моркови и сувите сливи. Додадете вода и оставете да се довари.

Извадете го месото и ставете го во чинија, а зеленчукот со суви сливи иситнете го и ставете во блендер, да добиете густ сос.

Во сосот додадете малку вода и вино, па вратете го месото повторно да се довари и соедини со сосот. Пред да послужите, посипете со исечкан магдонос.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Почина „таткото“ на тирамису-то Адо Кампеол

Angela

Пилешко во сос од печурки: Брза и лесна подготовка

Angela

Им се заканува на вработените и им го краде бакшишот: Испливаа мрачните тајни на најомразениот готвач кој го нарекуваат „мал тиранин“ – вработените раскажаа сè

Angela