EXCLUSIVE MK
Свет

Израелски авиони го нападнаа појасот Газа

Во военото соопштение се наведува дека била погодена фабрика за оружје на Хамас во Кан Јунис во јужниот дел на појасот, влез во тунел во Џабалија и подземен ракетен фрлач во густо населена населба во градот Газа.

Нема извештаи за жртви од нападот, но причинета е материјална штета, а борците на Хамас отвориле оган врз авионите, изјавија за АФП анонимни палестински извори.

Армијата подоцна соопшти дека друг влез во тунелот бил погоден кога авионите биле подложени на оган, објавија израелските медиуми.

Официјален претставник на исламскиот екстремистички Хамас, кој владее во Газа, Исмаил Радван, ги осуди израелските воздушни напади, оценувајќи дека тоа „само ќе ја зголеми решеноста за враќање на правата на Палестинците“.

Во понеделникот вечерта, пред одмаздата, израелскиот ТВ Канал 12 јави дека израелскиот безбедносен естаблишмент верува дека повторно ќе избувне голем конфликт во Газа меѓу Израел и Хамас.

Еден официјален претставник рече дека Хамас се обидува да го зголеми притисокот врз Израел со обновување на протестите на границата и пуштање запаливи балони, и дека претстои уште една војна меѓу израелската армија и палестинските екстремистички организации.

Доколку протестите се обноват, Израел ќе биде принуден да одговори посилно за да ги оддалечи демонстрантите од безбедносните огради, а тоа најверојатно ќе доведе до жртви од палестинската страна, на што Хамас ќе одговори, изјави анонимниот официјален претставник.

Тензиите се зголемија долж појасот Газа во последните денови, главно поради барањето на Хамас Израел да дозволи испорака на стоки и финансиска помош во осиромашената област.

Минатата недела беше постигнат индиректен договор за финансиска помош, а Катар и ОН објавија дека воспоставиле нов механизам за трансфер на пари, кој, како што рече министерот за одбрана на Израел, Бени Ганц, ќе спречи да падне во рацете на Хамас.

Вчера, сепак, палестинските екстремистички организации објавија дека веќе в среда ќе продолжат со демонстрациите и дека демонстрантите од јужниот дел на Појасот Газа ќе бидат донесени со автобуси.

Слични протести беа организирани на границата со Газа во саботата, кои прераснаа во насилство кога стотици бунтовници притрчаа кон безбедносната ограда.

Во судирите беа ранети 41 Палестинец, меѓу кои и 13-годишно момче, кое доби повреди опасни по живот. На израелска страна, еден граничен полицаец беше тешко ранет од куршум од пиштол.

Израел и Хамас четири пати војуваа откако организацијата насилно ја презеде контролата врз Газа во 2007 година од поумерениот ривал Фатах.

Четвртата војна изби на 10 мај и траеше 11 дена, а заврши со прекин на огнот со посредство на Египет.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Правилата за влез во Грција

Angela

Јапонски машиновозач е суспендиран заради одење во тоалет

Angela

Емануел Макрон: Свесен сум дека ова гласање ме обврзува за годините што доаѓаат

Angela