EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Медицина

Има само една правилна поза за спиење ако сакате да сте здрави

Квалитетниот сон е клучен за здравјето на секое човечко суштество, но еден од факторите што често се занемарува е позата во која спиеме.

Одредени позиции за спиење може да го отежнат дишењето, да го напрегаат грбот, вратот или рамената. Експертот за спиење и киропрактичар д-р Ентони Вуковиќ откри како позата во која спиеме влијае на нашето здравје.

Спиење на стомак

„Кога спиете на стомак, целата компресија е во долниот дел на грбот. Луѓето обично сакаат да ја креваат едната нога и да спијат со кренати раце. Тоа ќе предизвика ротација во долните пршлени на ‘рбетот, како и во лумбалниот предел, на што вашето тело ќе се прилагоди и ќе свитка дел од грбот“. Тој објасни дека спиењето во таа положба може да доведе до искривување на ‘рбетот.

Не само што вратот е секогаш свртен и рбетот е искривен, туку и зглобовите на колената можат да бидат под притисок бидејќи се насочени надолу во душекот. Може да се обидете да го намалите притисокот на долниот дел на грбот со ставање перница под стомакот.

Спиење на страна

Оние кои спијат на страна сигурно знаат што е вкочанетост и болка во рамото. Д-р Вуковиќ вели дека никогаш не треба да се потпирате на страната на рамото. Во спротивно, можете да направите компресија на брахијалниот плексус – мрежа од нерви во рамото што се поврзуваат со раката и тупаниците – што може да доведе до вкочанетост.

Тој вели дека носот, брадата и градната коска треба да се исправат кога спиете на страна, бидејќи на тој начин вашиот ‘рбет е неутрален. Поставувањето перница помеѓу колената ги одржува колковите и ‘рбетот подредени и го намалува притисокот врз зглобовите. Се препорачува оние кои сакаат да спијат во фетална положба да се трудат повеќе да ги истегнуваат нозете.

Спиење на грб

Ако спиете на грб, ќе ви биде мило да знаете дека ова се смета за оптимална положба бидејќи тежината е рамномерно распределена. Но, сè уште има некои области во кои би можеле да се подобрите.

Д-р Вуковиќ советува да се стави перница под колената за да се намали притисокот на долниот дел на грбот. Д-р Вуковиќ додаде дека рацете никогаш не треба да ви одат преку глава, туку да ги ставите на стомак или покрај телото.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Овие намирници најчесто предизвикуваат алергии

Angela

Пикантен деликатес – пилешко во сос од домати

Angela

Масла за сјајна коса

Angela