EXCLUSIVE MK
Наука - новости ТЕХНОЛОГИЈА

Индиското вселенско летало „Чандрајан-3“ денеска слетува на Месечината

Индискиот вселенски брод „Чандрајан-3“ цели кон површината на Месечината пред нејзиниот историски обид за слетување, правејќи патем и слики од својата патеката.

Вселенското летало треба да го почне спуштањето Месечината денеска околу 14:15 часот по македонско време. Доколку успее, Индија ќе биде првата вселенска сила која ќе изврши тн. меко слетување на Јужниот Пол на единствениот природен сателит на Земјата.

Со ова контролирано слетување на индиското вселенско летало на Месечината, Индија би била четвртата земја што некогаш постигнала таков подвиг. Во мигов, САД, Кина и поранешниот Советски Сојуз се единствените држави кои извршиле контролирано слетување со летала на Месечината.

Индиската организација за вселенско истражување (ИСРО) вчера објави и низа слики и снимки од Месечината направени од камерите на вселенското летало.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Древното самостојно египетско општество траело околу 3.000 години

Angela

Русите претставиле подвижен полнач за електрични автомобили

Angela

„Сони“ најави компанија за електромобили

Angela