EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Интересни факти за солта што можеби никогаш не сте ги чуле

Солта е навистина чудесен минерал. Бели заби, зачинува храна, ја отстранува нечистотијата. Еве уште неколку интересни факти за солта, за кои можеби не сте знаеле.

– Постојат 14.000 употреби на сол.
– Солта може да се рециклира природно, што значи дека никогаш нема да ја потрошиме.
– Ако не сакате тревата да расте меѓу вашите камења или цигли, посипете ги пукнатините со сол.
– Може да ги избрка мравките.
– Солта што ја јадеме сочинува помалку од 15 проценти од солта произведена ширум светот.
– Ако целата сол од океанот се ширеше на површината на земјата на копно, на неа ќе имаше слој сол дебел над 150 метри.
– Просечно лице внесува над три грама сол на ден.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Која е Бруна Бјанкарди, девојката со која Нејмар ќе има дете, врската ја криеја од јавноста

Angela

Чекор пред алергијата: PRICK TEST – брзи и безболни тестови со резултати во рок од половина час!

Angela

До крајот на денот овој знак го очекува остварување на сите желби – особено овој знак ќе ја мине вечерта со саканата личност!

Angela