EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

Интересни факти за Токио

Градот Токио со население од над 35 милиони жители е најголемиот град во светот.

Во буквален превод Токио значи „источна престолнина“, а во овој град живеат скоро 40 милиони луѓе. Во продолжение прочитајте некои интересни факти кои можеби не сте ги знаеле за овој град.

1. Токио е основан во 12 век под името Едо.

2. Стана првиот најнаселен град кога во 1962 година достигна 10 милиони жители.

3. Во периодот кога почнува цутењето на црешите, сите телевизии и радиостаници во Токио известуваат во која фаза се цветовите на црешите ширум Јапонија.

4. Харајуку е најпосетениот кварт во Токио.

5. Имаат вработено работници кои ги туркаат патниците на железничката станица за да стигнат на време во возовите за време на најголемиот метеж.

6. Има т.н. хотели-капсули кои може да ги најдете секаде во градот. Собите во тие хотели се многу мали, но секоја од нив има ТВ и интернет.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Пандев распали по раководството на ФФМ: Сите чекавме промени после срамот во Англија

Angela

Ви се тресат рацете? Ова се можните причини за тоа!

Angela

Намирници кои го забрзуваат растот на косата: МОЌНО ДЕЛУВААТ!

Angela