EXCLUSIVE MK
Љубов и интима НАСЛОВНА

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Сепак, и кај машкиот оргазам постојат многу работи и интересни факти, а самиот интензитет на оргазмот може да зависи од многу фактори.

Одвоивме неколку интересни факти за машкиот оргазам:

1. Истражувањата покажаа дека просечно оргазмот кај мажите трае од 5 до 30 секунди. Женскиот е подолг.

2. Оргазам и ејакулација не се случува во исто време, ејакулација може да се појави по оргазам, додека има и мажи кои доживеале оргазам без ејакулација.

3. Истражувањата покажаа дека мажите додека мастурбираат може да свршат во рок од две минути, на жените им е потребно подолго време.

4. Просечната издржливост на мажите во кревет е седум минути, од почетокот на пенетрација до доживување оргазам. Постојат исклучоци, па некои мажи може да доживеат оргазам и по две минути.

5. Иако по сексот се спремни за втора рунда, на многу мажи им е потребен одмор за повторно да се подигне нивото на енергија. На некои им се доволни неколку минути одмор, на други неколку часа.

6. Исто како и жените, мажите имаат чувствителни точки на телото кои со стимулација може да ги доведе до сексуално задоволство. Според сексолозите, машката Г-точка се наоѓа во непосредна близина на анусот, па ако сакате предизвици обидете се да ја најдете таа чувствителна точка кај партнерот.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Тестенини со брокула и лимон е совршен ручек за температури над 30 степени!

Angela

НЕ ПРАВЕТЕ ГОЛЕМ ГРЕВ НА ВЕЛИКА СРЕДА – денес никако не смеете да ги направите овие работи, особено сопружниците да внимаваат на ова!

Angela

Сончево и топло до 34 степени

Angela