EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

И жените гледаат порно, еве во што најмногу уживаат

Анкета спроведена на сајтови за возрасни покажа дека жените уживаат во гледање порно филмови од истите причини како и мажите, бидејќи ги сметаат за сексуално возбудливи и ги користат во текот на мастурбација.

Иако поголем дел од порнографските содржини уште се прават за машка публика, тоа полека се менува бидејќи сè повеќе жени бараат поквалитетни порно содржини, а анкетите покажуваат дека би сакале и повеќе приказни да бидат адаптирани според нивниот вкус.

Уредничката на Marie Claire, Аманда де Кејднет изнесе податоци според направена анкета чија тема се жените и порнографијата. Меѓу останатото, резултатите покажале дека 31% од жените порнографија гледаат еднаш неделно, а околу 10% секој ден бараат порно содржини.

Каква порно содржина сакаат жените:

-хетеросексуална порнографија: 63%

-лезбијска порнографија: 44%

-различен вид порнографија: 31%

-хардкор порнографија: 28%

-софткор или уметничка порнографија: 26%

-геј машка порнографија: 13%

-останато: 13%

Кога станува збор за гледање порно содржини со партнерот, изгледа дека жените преферираат да гледаат сами, 66% велат дека никогаш не гледале со партнерот додека 31% гледаат со партнерите одвреме-навреме.

„Веруваме дека во следните години ќе гледаме повеќе порнографија за жени, со фокус на типичните женски фантазии“, вели де Кејднет.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Земјотреси ја тресат утринава Македонија

Angela

(ФОТО) „10 е многу посебен број како што си ти!“ – Лука Модриќ во прегратка со својата ќерка

Angela

ЗОШТО Е ДОБРО ДА ЈАДЕТЕ СКУША: Малку калории, многу квалитетни состојки!

Angela