EXCLUSIVE MK
Занимливости НАСЛОВНА

И НЕВЕРНИЦИТЕ ПРЕСТАНАЛЕ ДА СЕ СОМНЕВААТ – во сабота на големиот празник погледнете кон небото, желбите се остваруваат само под еден услов!

На овој ден (сабота 20 мај православните верници го прославуваат споменот на Чесниот крст) на небото над Ерусалим, во деновите познати како Света Педесетница, во девет часот наутро во 357 година, се појави Светиот крст Господов, денот кога неверниците престанаа да се сомневаат!

Сите оние кои се сомневаа во Синот Божји со голем страв и воодушевување го гледаа тој небесен знак, кој блескаше со неопислива светлина, посилен од сонцето.

Светиот крст се протегаше над Голгота сè до планината Маслинска, петнаесетина стадиони подалеку од Голгота. Ширината на Светиот крст одговараше на нејзината должина. И убавината на Крстот беше како убавината на најубавото виножито, го привлече вниманието на сите. И сите тие ги напуштија своите работни места, и, излегувајќи од куќите, со внимание и страв го гледаа тој чуден знак.

Причината за појавата на крстот е случајот со наследството на царскиот престол на Константин Велики од страна на неговиот син Константиј, кој бил докажан еретик.

За разлика од него, сите граѓани на Ерусалим се упатиле кон црквата едногласно да го прослават името на Исус Христос.

Тогаш неверниците и еретиците, непријатели и хулите на Христовото Божество, се исполниле со срам, гледајќи во изгледот на Крстот таква голема божествена слава и моќ на Господ Христос.

И на тој начин, самата реалност тогаш сведочеше дека христијанската вера – вистинска, реална и побожна, а не составена од паметни зборови на надворешна човечка мудрост, но потврдена со откровение и моќта на Светиот Дух, а сведочена од небесни знаци и чуда .

Оваа презентација беше причина многумина да го прифатат православието, да се покајат и да добијат свето крштевање.

Погледнeте во небото во сабота

Според народните обичаи, треба да гледате во небото во доцните вечерни часови, и ако видите четири sвезди, поставени на таков начин што формираат крст, вашата желба ќе се оствари.

Исто така, денес треба да се воздржувате од какви било женски работи, како што се шиење, хеклање, везење.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Теа Таировиќ за неа е НУЛА: Душица прима бакшиш секаде, на гради, во гаќички… (ВИДЕО)

Angela

ЛЕКАРОТ ОСТАНАЛ ВО ШОК ОД ТОА ШТО ГО ПРАВЕЛА – на Гога Секулиќ и пукнаа силиконите една недела откако ги вгради, пејачката долго ќе се кае поради оваа грешка!

Angela

Бракот без љубов е како удобен пар чевли: Грди, но не стегаат!

Angela