EXCLUSIVE MK
Љубов и интима ЗАБАВА НАСЛОВНА

Како да го препознаете оргазмот кај жените?

Можеби некогаш сте налетале на фактот дека околу 10-15% од жените никогаш не доживеале оргазам, па не е чудно што понекогаш може да биде предизвик да се утврди дали вашата партнерка доживеала кулминација. Затоа, прочитајте за да дознаете како да знаете дали девојката доживеала оргазам.

Знаци и симптоми на женски оргазам

За некој со клиторис, медицински гледано, оргазмот може, но не мора секогаш да биде како „огномет“ како што обично се опишува. Тоа едноставно може да биде суптилно зголемување на напнатоста, проследено со ненадејно ослободување. Реакцијата за време на секс што резултира со чувство на опуштеност се квалификува како оргазам. Сепак, еве неколку знаци на кои треба да внимавате:

– Автоматски контракции на мускулите околу бутовите, нозете, задникот, стомакот, вагиналните ѕидови, мускулите на дното на карлицата итн.

– Движење на прстите на нозете и стенкање

– Промена на отчукувањата на срцето и дишењето. Зголемувањето на отчукувањата на срцето и крвниот притисок е сосема нормално

– Телото станува чувствително, особено околу гениталиите

– Почнувате да се чувствувате физички жешко

Еден од највидливите знаци може да биде следниот: голем број жени по оргазмот ќе имаат поцрвенет дел од градите над дојките, каде што кожата е тенка поради напливот на хормони.

Уште една важна забелешка за крај. Дури и да се преправа дека доживеала оргазам, тоа не мора да значи дека не ужива во сексот. Имено, истражувањата покажуваат дека кај жените најголема активност има во центрите за задоволство во мозокот за време на сексот, односно „на пат до оргазам“, додека непосредно пред врвот активноста нагло опаѓа. Од друга страна, кај мажите активноста во овие делови е најголема при ејакулација.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Денеска е Св. свештеномаченик Атиноген и неговите 10 ученици

Angela

Личностите родени во овој хороскопски знак имаат добра душа и не се лицемерни

Angela

(ФОТО) Која е впечатливата убава русокоса жена која му го предаде мечот на кралот Чарлс: Неочекувана ѕвезда на крунисувањето

Angela