EXCLUSIVE MK
Убавина

Како да се справите со темните подочници?

Прскањето со ладна вода на лицето или ставањето коректор не е одговорот. Постојат многу поефикасни начини да се ослободите од темните кругови и подпуханоста.

Причините за појава на темни кругови се многу – недостаток на сон, премногу потрошувачка на кафе и цигари, губење на маснотии под окото, споредување на крвните садови, хиперпигментација или некаков пожар во телото.

Што предизвикува темни кругови?

Недостаток на спиење

Најчеста причина за темни кругови е замор, исцрпеност, што се јавува поради недоволно часови на спиење.

Генетика

Наследни фактори играат важна улога, исто како и со многу проблеми или болести.

Стареење

Со текот на времето, кожата природно произведува помалку колаген и еластин, што се рефлектира во еластичноста на кожата воопшто, особено под очите.

Хиперпигментација

Се јавува како комбинација на претходните три фактори – сон, генетика и возраст.

Прекумерното изложување на сонце предизвикува хиперпигментација.

Хормонално пореметување, стрес, повреда или некоја болест.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Коригирајте ги несовршеностите на лицето

Angela

НАПРАВИ САМА: 3 делотворни рецепти за домашна козметика

Angela

Тајната на младешкиот изглед Викторија Бекам ја крие со години, а Бекам сега ја издаде – по 25 години фудбалерот откри тајна која жените уште денес ќе ја применат! (ФОТО)

Angela