EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Како до подготовка до најдобрите есенски плодови – костен

Едвај можеме да ја замислиме есента без мирисот на печени костени на улица. Печени, варени, во колачи или само како костен-пире со шлаг или без него, љубителите на овој популарен јаткаст плод тешко можат да се одлучат кој е нивниот омилен начин за консумирање на оваа намирница.

Но, дали некогаш сте се запрашале што е поздраво – печени или варени костени?

Костенот е богат со витамин А, Б комплекс и Ц, содржи многу фолна киселина и многу минерали. Богат е со калиум и фосфор, а содржи помали дози на калциум, магнезиум, сулфур, хлор, железо, бакар и манган.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дневен хороскоп за 9 ноември: Многу добар ден е пред вас

Angela

Чудесното грчко семе може да го намали холестеролот и до 33 отсто

Angela

Милица Тодоровиќ ги покажа сестрата и братот, сличноста меѓу убавите девојки е голема (ФОТО)

Angela