EXCLUSIVE MK
Исхрана НАСЛОВНА

Како можеме да го користиме ЧИА СЕМЕТО за РАСТ НА КОСАТА?

Чиа семињата се богати со есенцијални масни киселини, протеини, влакна, витамини и минерали.

Покрај голем број здравствени придобивки, тие се користат и за нега на косата. Се наоѓаат во маски за коса, гелови и мелеми. Служат како природен омекнувач на косата, така што ќе направат да изгледа меко и негувано.

Чиа семе за раст на косата

Тие се богати со омега-3 масни киселини. Помагаат да се подобри хидратацијата на кожата и функцијата на нејзината бариера. Чиа семињата содржат протеини, така што можат да го подобрат растот на косата.

Имаат повеќе калциум, фосфор и магнезиум од повеќето други намирници. Се верува дека овие минерали се важни за текстурата на косата.

Состојки:

Чиа семе – 4 чаши

Филтрирана вода – 1 чаша

Алое вера гел – 1 лажица

Етерично масло по ваш избор – неколку капки

Постапка:

Измешајте една чаша филтрирана вода со четири чаши семе во сад за мешање. Оставете ја смесата преку ноќ. Следниот ден, смесата префрлете ја на тенџере. Загревајте на средна топлина 10 минути. Чиа семето потоа се цеди.

Измешајте една лажица гел од алое вера. Нежно изматете. Додадете неколку капки од избраното етерично масло. Промешајте добро. Нанесете го гелот на влажна коса и оставете го 20 минути. На крај, добро исплакнете, пишува „Stylecraze“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

ТАА Е МОНСТРУМ ТВРДИ МАЈКАТА НА ЛЕГЕНДАТА: Вака изгледа 30 години подоцна манекенката која на денешен ден го однесе Дражен Петровиќ во смрт! (ФОТО)

Angela

Капитенот Ристовски одговори на провокацијата на претседателот на Славија (Фото)

Angela

НИВНАТА ЉУБОВ НЕ МОЖЕШЕ ВЕЧНО ДА ЈА КРИЈАТ – овој колега од „ѕвездите на гранд“ е момчето на нашата победничка Славица, сите добро го знаете! (ФОТО)

Angela