EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана НАСЛОВНА

Како сокот од цвекло го подобрува имунитетот?

Исклучително лековито и здраво, цвеклото е идеална намирница за зајакнување на целиот организам, особено за имунитетот.

Нутриционистите особено го препорачуваат бидејќи ги содржи речиси сите минерали – калиум, калциум, фосфор, натриум, магнезиум, железо, бакар, манган, флуор, јод, сулфур, литиум и бром. Освен тоа, изобилува со витамините Ц, Б1 Б2 како и витаминот Б12 кој растителните намирници ретко го содржат. Црвената боја ја дава пигментот антоцијан кој помага во обновувањето на крвта

Цвеклото главно се јаде како салата, без оглед дали свежо или варено, а експертите се почесто го препорачуваат и лековитиот сок од цвекло кој е одличен за зајакнување на имунитетот, лекување на слабокрвност, регулирање на притисокот, како и спречување на разни воспалителни процеси.

Редовното консумирање на сокот од цвекло го подобрува прочистувањето на црниот дроб, спречува болести на крвните садови, дишните органи и го забрзува метаболизмот. За сокот од цвекло да ви биде повкусен додадете му малку мед и лимон.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Одмазда од палатата? Еве каде ќе седи Хари за време на крунисувањето на Чарлс

Angela

Не спие со денови, се тепа со сопругот, а семејството крие ножеви од неа: Фановите загрижени по шокантниот документарец за Бритни Спирс

Angela

ПО ВЕЛИГДЕН Три специјалитети од варени јајца, ќе уживате во квалитетниот вкус

Angela