EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Фитнес

Кардио сепак не е потребно за губење на тежината?

Кога станува збор за вежбање за да изгубите тежина, сите мислиме на трчање, но дали знаевте дека кардиото не е потребно за слабеење?

Всушност, според експертите за фитнес, кревањето тегови е клучно при слабеењето, а еве и зошто.

Кардио и губење на тежината: да или не?

Верувале или не, кардио тренингот е најмалку ефикасен за губење на вишокот килограми. Причината лежи во едноставен факт: согоруваме повеќе калории отколку што внесуваме, а тоа е долг процес.

Од друга страна, тренингот за сила ни помага да градиме мускули, што го забрзува метаболизмот и согорува маснотии многу побрзо и поефикасно. Исто така, вежби за издржливост како што се штица, чучњеви и склекови, ни помагаат да согоруваме калории побрзо од кардио тренинзите.

Исто така, кардио тренингот согорува калории само за време на тренингот, а вежбите за сила и издржливост согоруваат калории во текот на денот, бидејќи мускулите трошат дури и по вежбање.

Кардио вежбите не се (соодветни) за губење на тежината

Иако кардио не е потребно, не можеме целосно да го избегнеме ако сакаме да изгубиме тежина. За најдобри резултати, експертите препорачуваат 150 минути кардио тренинг и две тренинг сесии за сила неделно.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

НИКОГАШ НЕМА ДА ЗБОРУВАМ ЗА ПРИВАТНИОТ ЖИВОТ: Која е победничката на „Ѕвездите на гранд“, Славица студира медицина и откри дали ќе се пресели во Белград

Angela

Роналдо објави фотографија на која е само по шорцеви на јахта – светот не можеше да не го забележи овој детаљ од половина надоле „па не морал да се слика во тој момент“

Angela

Хороскопски знаци кои не го даваат срцето лесно!

Angela