EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Каша која спасува живот: Ги чисти крвните садови, спречува дебелеење и развој на малигни болести

Количините на супстанции содржани во оваа житарка го зајакнуваат целото тело и спречуваат болести

Се работи за хељдата. Постојат најмалку 7 причини да ги вклучите овие житни култури во вашата исхрана.

Што може да лечи хељдата:

1. Третман на вируси и заразни болести

Кашата од хељда одамна е препишана од лекарите на пациенти кои страдаат од настинки. Ова се должи на позитивното влијание на рутинот. Рутинот ги обновува sидовите на крвните садови, така што моќта на хељдата е одамна позната во медицината.

2. Ја подобрува состојбата на крвните садови

Рутинот е толку добар во зајакнувањето на крвните садови што фармацевтската индустрија го користи за производство на лекови. Хељдата е особено корисна за луѓето кои страдаат од дијабетес. Каша од хељда помага при хемороиди, проширени вени, срцеви и венски патологии. Ако ги замените компирите и лебот со хељда, сериозно ќе го подобрите вашето здравје.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Идеја за ручек: Телешко со сос од суви сливи

Angela

Урмите се богати со железо, калиум и одлични се во борбата против холестеролот

Angela

Кафето кое го купуваме наскоро ќе има се полош вкус

Angela