EXCLUSIVE MK
Занимливости

Кашмирски сафир од 27 карати продаден за 2,1 милион евра

Кашмирски сафир од 27 карати, вметнат во прстен од платина и жолто злато и обрабен со двоен кружен слој дијаманти, достигна цена од 2,1 милион евра на аукција во Монако.

И првичните проценки го одредуваа на два до три милиони евра. На наддавањето одржано во „Кафе де Пари“ почетната цена била 1,7 милиони евра.

Седум купувачи, по телефон, се натпреваруваа сѐ до конечниот удар на чеканчето на лицитацијата.

Наддавањето го спрведе аукциската куќа „Отел де Вонт де Монте Карло“ (ХВМЦ).

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Интересни факти за животните: Зебрите не можат да заспијат ако се сами

Angela

Ја реновирале куќата и пронашле помфрит од Мекдоналдс од 1959 година

Angela

Починала најстарата жена на светот – живеела 124. години

Angela