EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Останато СПОРТ

Кинезот кој крена 313 килограми со една нога за златен медал и олимписки рекорд

Само во првите два дена на игрите во Токио, Кина освои шест златни медали. Два од нив се на Ли Фабин кој го сруши олимпискиот рекорд во кревање тегови, во категоријата до 61 килограм.

Тој победи во две дисциплини, во првата крена 172 кг, а во втората 313 кг.

28 годишниот натпреварувач од Кина во ваков тип на спорт успеа да ја насмее публиката откако загуби рамнотежа и ја крена едната нога во воздух.

Сјајниот кревач на тегови всушност користел таканаречен „фламинго“ стил, со цел да ја поправи својата рамнотежа и да обезбеди победа.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Дневен хороскоп (03.12.2021)

Angela

Секс-маратонци! Кои хороскопски знаци имаат најмоќно либидо?!

Angela

Астролозите го одредија најдобриот датум за венчавка во 2022 година – Еве кој е тој

Angela