EXCLUSIVE MK
Љубов и интима НАСЛОВНА

Кога мажите чувствуваат омраза кон жените

Експертите зборуваат за тоа кои причини и однесувања на двете страни можат да доведат до тоа сопрузите да почувствуваат омраза кон жените што ги сметале за нивни кралици.
Додека разменувате венчални прстени, тешко е да се замисли дека целата таа силна љубов што ја чувствувате може да се претвори во омраза. Тоа се случува, но не преку ноќ, тоа е процес кој се развива со текот на годините.

Брачниот и семејниот терапевт Розан Сне наидува на многу такви случаи во својата работа, и таа честопати работела со мажи кои ги мразеле своите жени. Таа издвоила некои вообичаени причини и однесувања од двете страни што можат да доведат до тоа сопрузите да почувствуваат омраза кон своите избранички.

Еден од клиентите, го нарекла Мајк и се јавил, тврдејќи дека ја мрази неговата сопруга, велејќи дека е мрзелива и дека не мрда со прст за да помогне во домаќинството и децата. Колку пати тој побарал помош, таа одбивала велејќи дека е зафатена. Почнал да ја мрази, и огорченоста што ја чувствувал била толку силна што размислувал за развод.

„Во врската, балансот е важен. Партнерите треба да разговараат, да се договорат, да плаќаат сметки, околу децата… и тоа по можност пред свадбата, за да нема изненадувања. Не може целата одговорност да падне на еден партнер. Во случајот опишал: “Мајк опишал дека бил оптоварен со организирање и чистење на куќата. Кога му станало премногу тешко по долгите денови на работа, тој се откажал од управувањето со домаќинството. Куќата изгледала уште полошо после тоа, и неговата огорченост се зголемила”, рекла таа.

Во таков случај, треба да разговарате и да откриете каде лежи проблемот. Може да има и други причини покрај „мрзеливоста“.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

АКО ЈА ИМАТЕ ИНСТАЛИРАНО ОВАА АПЛИКАЦИЈА, ВЕДНАШ ИЗБРИШЕТЕ ЈА – ве снимаат!

Angela

На 29 ноември доаѓа новиот X8 модел на BMW, заедно со „М“ верзијата на хибриден погон

Angela

ФОТО: Само таа знае како: Меланија Трамп со уште еден моден погодок

Angela