EXCLUSIVE MK
ЗДРАВЈЕ Исхрана

Кои се придобивките од конзумирањето спанаќ?

За бенефитите од конзумирањето спанаќ се знае одамна, а преку цртаните филмови со Попај Морнарот, таквата кампања се прослави на светско ниво.

Денеска, нутриционистите имаат многу повеќе сознанија за него и неговите добри особини, па ова се главните четири причини зошто треба да го вклучите спанаќот во вашата исхрана

Спанаќот е добар извор на калиум, кој може да помогне да се намали крвниот притисок и да се намали ризикот од срцеви заболувања. Исто така, содржи антиоксиданси кои можат да го заштитат срцето од оштетување предизвикано од слободните радикали, како и антиинфламаторни соединенија кои помагаат во заштитата од срцеви заболувања преку намалување на воспалението и спречување на оксидативно оштетување на клетките.

Бидејќи содржи два важни антиоксиданси (лутеин и зеаксантин) кои се корисни за здравјето на очите, со негово конзумирање човек може да се заштити од макуларна дегенерација поврзана со возраста и други проблеми со очите.

Зелените листови на ова растение може да се користат во различни јадења, од салати до чорби, тави и смути, што прави да е разновиден и вкусен начин за повеќе корисни хранливи материи во вашата исхрана.

Генерално, спанаќот се смета за нискокалоричен и богат со влакна, што го прави одлична храна за диетален режим. Може да ви помогне да се чувствувате сити и задоволни без да консумирате премногу калории. Присуството на фибри помагаат во регулирањето на варењето и да се спречи запек.

Околу дебатата за тоа дали спанаќот треба да се конзумира свеж или зготвен, можете да прочитате на следниот линк.

 

 

Photo by Nathalie Jolie on Unsplash

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Подмладете го организмот со овој природен лек

Angela

Домашна маска: Ја хидрира кожата и ги ублажува изразените брчки!

Angela

Безалкохолното пиво е најприродна опција за рехидратација по вежбањето

Angela