EXCLUSIVE MK
Автомобили НАСЛОВНА ТЕХНОЛОГИЈА

Колку опаѓа капацитетот на батеријата на електричен автомобил по една година?

Факт е дека литиум-јонските батерии со стареењето и нормалната употреба го губат својот максимален капацитет.

Еден од најголемите аргументи на љубителите на бензинци и дизел автомобилите е траењето на батеријата кај електричните возила.

Секако, факт е дека литиум-јонските батерии со стареењето и нормалната употреба го губат својот максимален капацитет. За среќа, тие падови не се преголеми, така што електричните автомобили и по неколку години би требало да задржат прилично голема автономија во возењето

Дали е ова навистина така? Јутјуберот, творец на каналот “Battery Life”, одлучил да направи експеримент за ова да го провери. Една година возел електричен “Volkswagen ID.3” и од купувањето минал 22.500 километри.

На основа на патниот компјутер пресметал колку километри неговиот автомобил ќе мине со полна батерија во септември 2020-та година, и потоа тоа го споредил со септември 2021-ва година, два пати со одржување на константна брзина од 90 км/ч.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Денеска облачно и со дожд – утре и задутре не очекува сонце, а потоа повторно ново разочарување

Angela

Настапот им го посвети на убиените деца: Српскиот претставник на Евровизија носеше црни ленти (ВИДЕО)

Angela

ОВАА фотографија ја понижува Кејт: Меган блеска покрај кралот Чарлс – нов хаос во кралското семејство

Angela