EXCLUSIVE MK
НАСЛОВНА Ракомет СПОРТ

Коронавирусот го спречи Вардар да игра на Ф4 турнирот во Задар

Извршниот комитет на СЕХА – Газпром лигата денеска одржа вонреден состанок во врска со учеството на РК Вардар 1961 на Фајнал фор турнирот од 3 до 5 септември во Задар, Хрватска.

Здравствените власти на Република Хрватска спроведоа тест за ковид-19 во тимот на РК Вардар 1961 во вторникот, на 31 август, и резултатите покажаа дека има еден позитивен еден член на тимот. Тие воведоа изолација за позитивно тестираниот член на тимот и луѓето кои беа во контакт со овој член на тимот, додека за остатокот од тимот постои можност за пренесување на вирусот. Овие препораки се во согласност со новите препораки на Европската унија околу зголемениот број на инфекции во земјите на ЕУ.

– После дискусија, Извршниот комитет ги провери документите, препораките и се согласи со голема одговорност и совест дека конкуренцијата и здравјето на сите учесници не можат да бидат загрозени. Поради сето споменато погоре, Извршниот комитет донесе одлука РК Вардар 1961 да биде исклучен од Фајнал 4 на СЕХА – Гаспром лигата во сезоната 2020/2021.

Бидејќи РК ППД Загреб играше против РК Вардар 1961 година во четврт-финалето на натпреварувањето, и поради фактот што беа најдобро рангираната екипа во регуларниот дел од сезоната, Извршниот комитет исто така донесе одлука дека РК ППД Загреб ќе бидат поканети на Фајнал 4 од СЕХА – Гаспром лигата како замена за Вардар.

Според епидемиолозите во Загреб позитивниот челн ќе остане во изолација 10 дена. Другите членови на екипата кои се вакцинирани, но не се поминати 14 дена од моментот на појавата на позитивен случај треба да одат во 14 дневна изолација.

Сите ракометари и стручниот штаб се враќаат во Скопје, со исклучок на позитивниот член кој нема симптоми, но ќе остане во Загреб до понеделник и доколку има негативен тест се враќа дома.

МОЖЕБИ ЌЕ САКАТЕ ДА ПРОЧИТАТЕ И ЗА ...

Над 94 илјади граѓани попишани на првиот ден од пописот

Angela

Уметноста на вештачката интелигенција не може да се заштити со авторските права, според суд во САД

Angela

Спасевска: Министерката потфрли, самата платформа за електронски учебници не функционира

Angela